Zaopiekujemy się finansami w Twojej firmie!
Blog
Jak oblicza się listy płac?
Obliczanie list płac to jedno z podstawowych zadań każdego pracodawcy i jest ono niezwykle ważne. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób się je oblicza oraz kto się tym zajmuje.
Jak określić wartość środka trwałego?
Zarówno każde duże przedsiębiorstwo, jak i osoby mające własną działalność gospodarczą korzystają na co dzień z tak zwanych środków trwałych, które są niezbędne do prowadzenia biznesu. Czym właściwie są środki trwałe? W jaki sposób można określić ich wartość oraz kto się tym zajmuje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.
Jak złożyć korektę zeznania podatkowego?
Do złożenia deklaracji podatkowej, inaczej popularnego formularza PIT, są zobligowane wszystkie osoby, które uzyskały przychody w ubiegłym roku. Takie zeznanie należy złożyć w ściśle wyznaczonym terminie. Deklarację PIT można wypełnić oraz wysłać do urzędu skarbowego samodzielnie, jednak najbezpieczniej jest zlecić to zadanie specjalistom z biura rachunkowego. Mamy wówczas pewność, że wszystkie rubryki w formularzu zostaną uzupełnione w sposób prawidłowy. Co jednak zrobić, gdy postanowiliśmy wypełnić PIT samodzielnie i mamy świadomość, że w zeznaniu podatkowym pojawił się błąd?
Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?
Rozwiązanie stosunku pracy bądź wygaśnięcie umowy powinno być potwierdzone stosownym dokumentem, którym jest właśnie świadectwo pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest jego doręczenie pracownikowi zaraz po zakończeniu współpracy. Bardzo ważne jest również to, by świadectwo pracy zostało należycie wypełnione, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z biura księgowego. Jakie przede wszystkim elementy powinien zawierać ten dokument?
Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Przepisy prawa podatkowego zmieniają się obecnie w bardzo szybkim tempie, więc nic dziwnego, że podatnikom trudno za nimi nadążyć. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców prowadzących własne firmy. Jednak zmiany w przepisach to nie jest jedyna przeszkoda, z którą muszą się mierzyć wszyscy ci, którzy płacą podatki. Często zdarza się również, że treść poszczególnych rozporządzeń jest niezrozumiała lub po prostu trudna w interpretacji, szczególnie gdy nie korzystamy na bieżąco z usług specjalistów z biura rachunkowego, którzy mogliby nam pomóc w takiej sytuacji. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy właściwie rozumiemy i poprawnie stosujemy przepisy prawa podatkowego. W takim przypadku należy zgłosić się do Krajowej Informacji Skarbowej. Jak to zrobić krok po kroku?
Na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu?
Każda osoba fizyczna czy spółka, która uzyskuje przychody, ma obowiązek odprowadzać podatki do Urzędu Skarbowego. Istnieją różne sposoby rozliczania – wśród nich możemy wymienić prowadzenie pełnych ksiąg handlowych, a także księgowość uproszczoną, czyli prostszy i mniej czasochłonny proces. Jedną z form łatwiejszego rozliczania się, dzięki której możemy zastosować ewidencjonowanie przychodów, jest ryczałt. Na czym polega ta metoda i w jakich sytuacjach z niej skorzystamy? Podpowiadamy.